Firma Solar-Future Energy otwiera nowoczesny zakład, w którym będzie produkować moduły fotowoltaiczne. Może to zapewnić nawet 100 nowych miejsc pracy.
Zakład zamierzamy otworzyć jeszcze w tym roku. Udało nam się sprowadzić już większość maszyn. Zatrudniliśmy też kilku pracowników. [...] Właściwa rekrutacja dopiero przed nami. Firma będzie szukać zarówno absolwentów kierunków technicznych, jak i osób do wykonywania precyzyjnych prac manualnych - mówi Janusz Masłoń, kierownik produkcji Solar-Future Energy.
- To pierwsza tak duża firma z tej branży, która wchodzi do Lublina. Mamy nadzieję, że to jaskółka zwiastująca kolejne inwestycje - mówi Mariusz Sagan, z ratusza i dodaje, że obecnie prowadzone są rozmowy z podobnymi firmami ze Szwecji i USA.
- To branża bardzo perspektywiczna, a Lublin ma szansę stać się zapleczem produkcyjnym i doradczym dla farm fotowoltaicznych, które będą funkcjonowały w regionie - uważa Mariusz Sagan.
- Latami zabiegałem o ten zakład. Cieszę się, że w końcu zostanie otwarty - mówi prof. Jan Olchowik, zajmujący się odnawialnymi źródłami energii na Politechnice Lubelskiej.
- Dopóki nie zostanie uchwalona ustawa o odnawialnych źródłach energii, firmy muszą koncentrować się na eksporcie - dodaje profesor.
Moduły nie muszą być wykorzystywane tylko na farmach, w Lublinie trwają badania nad zmniejszeniem zużycia paliwa przez autobusy. W ubiegłym roku na dachach czterech autobusów zostały zamontowane elastyczne moduły PV, wszystko to w ramach projektu realizowanego wspólnie przez MPK Lublin i Politechnikę Lubelską. Projekt ten został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
źródło: pvportal.pl