Obecnie mamy kilkakrotnie więcej środków do rozdysponowania niż w latach 2004-2006, zmieniły się również (na plus dla wnioskodawcy) procedury przyznawania dotacji. Jest więc duża szansa na pozytywne zakończenie każdego, dobrze przemyślanego i napisanego wniosku – informuje w „Poradniku dotacyjnym na lata 2014-2020” Agencja Informatyzacji i Rozwoju(AIiR).
Przyznawanie dotacji odbywa się na podstawie konkursów ogłaszanych m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Daty konkursów są różne dla różnych województw.
Typy konkursów:
- Otwarty, który rozpoczyna się w konkretnym dniu i trwa do momentu wyczerpania środków (zamknięcie może nastąpić nawet po paru dniach);
- Zamknięty, który rozpoczyna się i kończy w ściśle określonym przedziale czasowym.
Dlatego bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie planu projektu i niezbędnej dokumentacji. Warto wcześniej przygotować wniosek i biznesplan, aby po ogłoszeniu konkursu od razu złożyć dokumenty.
Według AIiR prac przygotowawczych jest na tyle dużo , że warto je zacząć niezależnie od spodziewanego terminu konkursu. Niestety nawet w trakcie trwania konkursu dochodzi do zmiany wytycznych, gdzie niedostosowanie się do nowych reguł skutkuje koniecznością poprawy wniosku w trakcie oceny formalnej. Myśląc o ubieganiu się o dotację powinniśmy mieć już mniej więcej określony plan projektu. Ważną częścią wniosku o dotacje jest profesjonalny biznesplan. Należy jasno sprecyzować cele i rezultaty projektu. Można również starać o dofinansowanie tzw. wartości niematerialnych, kursów, szkoleń, specjalizacji, licencji.
W wytycznych szczegółowych należy dokładnie sprawdzić możliwości otrzymania środków i wybrać najodpowiedniejszą dla nasz opcję. W zależności od województwa i szczegółowych rozporządzeń jest to kwota do 85 proc.poniesionych kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo każdy projekt musi być wyceniony. Ważne , by ceny były adekwatne do realnego poziomu cen rynkowych. W przeciwnym razie zostaniemy najprawdopodobniej poproszeni o szczegółowe wyjaśnienia.
Przystępując do pisania wniosku należy mieć świadomość kilku ważnych rzeczy. Jest to żmudny i długotrwały proces. Potrzebujemy dużo czasu na przyswojenie niezbędnych informacji potrzebnych do napisania wniosku. Część z nich jest dostępna przy ogłaszaniu procedur konkursowych. I tu już musimy wykazać się wiedzą, czy dany konkurs jest rzeczywiście tym, na który powinniśmy aplikować. Spora część niezbędnych informacji jest w formie odnośników, przytoczonych ustaw, do których trzeba dotrzeć i je przyswoić.
Podstawą dobrze złożonej aplikacji jest trzymanie się absolutnie wszystkich wytycznych dotyczących danego konkursu. W innym wypadku otrzymamy pismo z prośbą o ponowne złożenie poprawionej aplikacji lub po prostu wniosek będzie odrzucony z przyczyn formalnych.